Mutlaka Okunması Gereken 5 Ekonomi Kitabı

Herkes için değişmez bir gerçek vardır. Kimine göre matematik zor bir iştir, kimine göre finans anlaşılması zor bir dildir, bazılarına göre ise ekonomi bambaşka bir dünyadır. Günlük hayatta bu ve bunlar gibi birçok söz duyarız. Peki ekonomi ve finans dünyası gerçekten bu kadar anlaşılmaz ve zor mu? Hayır değil, sadece farklı birçok terim aklımızı karıştırıyor ve okuduğumuz şeylerden anlam çıkarmamızı çok zor bir hale getiriyor. Bu nedenle bu yazımızda sizler için okudukça anlayacağınız anladıkça daha da kolay bir şekilde kavrayabileceğiniz 5 önemli ekonomi ve finans kitabını derledik. Gelin bu kitaplara birlikte göz atalım;

1) Örneklerle Kolay Ekonomi (Mahfi EĞİLMEZ):

İlk kitabımız olan “Örneklerle Kolay Ekonomi”, herhangi bir kurum ya da kuruluşta ekonomi hakkında bir eğitim almayanlar özetle ekonomi hakkında en küçük bir fikri olmayanlar için yazılmış aynı zamanda toplumun her kesimine hitap eden, temel bilgiler içeren herkesin kolayca kavrayabileceği bir kitaptır.

2 ) Doğal İktisat (Robert H. FRANK):

İkinci kitabımız doğal iktisat kitabı ise daha çok düşündürücü aktiviteler ile yetişkin, çocuk ya da gençlerin ekonomiye yönelimini arttırıyor. Onlar için ekonomiyi sıradan bir hale getiriyor. Kitaptan bir alıntı yapacak olursak; eşitsizliğin ve finans gücünün anlamlı bir biçimde azaltılması, ikna edici politika alternatiflerinin oluşturulmasını ve bu politikaların hayata geçirildiğini görme kararlılığını gerektiriyor.

3) Görünmeyen Ekonomist (Tim HARFORD):

Bir diğer kitabımız ise görünmeyen ekonomist kitabı, günlük hayatta şikâyet ettiğimiz ya da memnun olmadığımız durumları daha farklı pencerelerden bakmamıza yardımcı oluyor. Mesela; kredi kartı faturalarının gittikçe artmasından ne zamandır şikâyet ediyorsun? Peki olayların neden hep senin başına geldiğini hiç düşündün mü? Neden ihtiyacın olmayan ürünleri sürekli almaya devam ediyorsun? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı bu kitabın içinde yer alıyor.

4) Görünmez Adam Smith (İletişim Yayınevi):

Bu kitap ise Adam Smith hakkında yazılan makalelerden derlenerek oluşturulan bir kitap.  Adam Smith, sadece iktisat değil bütün sosyal bilimlerin halen tartıştığı, fikirlerine başvurduğu veya cevap yetiştirdiği, zihin açıcı düşünürlerden biri. Öte yandan oldukça basmakalıp yargılarla ve kendi çalışmalarıyla değil o çalışmaları yorumlayan isimler üzerinden de hatırlanıyor.  Bu eksikliği gidermek amacıyla yazılan bu kitapta bir düşünür gibi yaşamanın ne demek olduğunu çok yakından öğreneceksiniz.

5) Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri (Edmund CONWAY):

Son kitabımızda ise sizler için bilmenizde yarar sağlayabilecek ve örnek yolu üzerinden giden Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri kitabından bahsedeceğiz. Büyük fikirleri kolay anlaşılır ve etkileyici bir üslupla okura sunmaktaki başarısıyla dünyada bir milyondan fazla satışa ulaşmış 50 fikir serisinin beşinci kitabında, Edmund Conway bizi ekonominin merkezini oluşturan fikir ve akımlarla tanıştırıyor. Ekonominin görünmez eli, arz ve talep kanunu gibi temel doktrinlerden servet ile mutluluk arasındaki ilişkiyi sorgulayan düşünceler gibi birçok konuya uzanıyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir