Öğrencilikte Para Kazanabilmenin Yolları

Öğrenciyken bütçeyi yönetmek önemli bir iştir ve öğrencilerin masrafları asla bitmez. O yüzden kendinize ek gelir kaynakları elde etmek ister misiniz? Küçük de olsa öğrencileri mutlu edecek bazı yöntemler var.

Staj yapmak

Günümüzde birçok şirket, stajı işe alımın vazgeçilmez bir parçası olarak görüyor. Özellikle stajı zorunlu olmayan bir bölümde okuyorsanız ve öğrendiklerinizin sadece teoriyle sınırlı kalmasını istemiyorsanız kuşkusuz öğrencilik hayatı boyunca staj yapmanın iş hayatına sağlayacağı faydaları saymakla bitiremeyiz. Çoğu yerde stajlar öğrenci gönüllülüğüne bağlı ilerlediği için para kazanmak mümkün olmuyor fakat staj yaparken aynı zamanda para kazanabileceğiniz, buna uygun ilan açan firmalar da var. Youthall ve kariyer.net gibi sitelerde size uygun kriterleri sağlayan firmaları ücret filtresini de ekleyerek rahatlıkla bulabilirsiniz. Kendinizi iş hayatına hazırlarken aynı zamanda kendi paranızı da kazanmanın vereceği mutluluğu tahmin edebiliyoruz! Güncel ilanları takip etmeyi unutmayın.

Part time bir iş bulmak

Öğrenciyken part time bir iş bulup çalışmak herkesin çok isteyeceği bir şeydir. Özellikle bulduğunuz iş, kendi bölümünüzle alakalı ise mükemmel bir fırsat yakaladığınızı söyleyebilirim. Çalışacağınız yerin üniversitenize, kampüse, ulaşım hatlarına ve şehir merkezine olan yakınlığını göz önünde bulundurun. Okul hayatı ile iş hayatını birlikte yürütmek size çok şey katacaktır. Daha planlı ve düzenli hayatınız olacaktır. Belki okulla birlikte yürütürken özellikle sınav zamanları zorlanmalar yaşayabilirsiniz ama bu sürecin tamamen hoşunuza gideceğinden eminim. Okulda öğrendiğiniz bilgileri iş hayatında uygulayabilir ya da iş hayatında edindiğiniz bilgileri okul hayatında kullanabilirsiniz. Ayrıca öğrencilik hayatının getirdiği masrafları kendi başınıza karşılama imkanı yakalayacaksınız. Bu size bir özgüven katacaktır. Sizin için yararlı olacak, her yönde kendinizi geliştirecek ve öğrencinin çalışmasını destekleyen firmalarda çalışmanız çok daha iyi olacaktır. Unutmayın ki her şeyden, her işten ve herkesten öğrenebileceğiniz bir şeyler vardır. Hem kendinizi geliştirmeye çalışın hem de karşılığını alın. Nerede olursanız olun en iyi şekilde işinizi yapmaya çalışın.

Paranızı biriktirme yoluna gidin

Gereksiz harcamalarla yılda ne kadarlık bir birikim yapılabilirdi? Gereksiz harcamalar yapmayın.İhtiyaç mı istek mi? Alacağınız bir ürünün veya hizmetin gerçekten ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğunu kavrayın. Sadece gerçek ihtiyaçlara para ödemeniz uzun vadede sizleri

rahatlatacaktır. Bu konu hakkında detaylıca düşünün. Kendinize harcamalarınızı ve gelirlerinizi gösteren bir çizelge oluşturun. Örneğin bir kumbara oluşturun. Ve bu şekilde her alışverişinizin para üstünü veya küçük küçük elinize geçen bozuklukları buraya atarak ilerleyin. Ay sonunda baktığınızda, en azından yol paranızı çıkartacak veya kırtasiye masraflarınızı karşılayacak bir gelir oluştuğunu göreceksiniz. İndirimleri takip edin. Kredi ve kredi kartı kullanımınızı sınırlandırın. Böylece öğrencilik hayatınız daha verimli geçecektir.

Biriktirdiğiniz paralarla yatırım yapın

Bu seçenek diğerlerine göre daha profesyonellik gerektiren bir iş olsa da artık internet sayesinde her konuda bilgiye ulaşmak çok kolay. Paralarınızı yatırıma çevirmek her an harcama ihtimaline karşı da önlemdir. Farklı alanlarda yatırım yapabilirsiniz, tamamen size kalmış. İsterseniz bir banka hesabına isterseniz de piyasa değerlerine göre farklı şekillerde yatırım yapabilirsiniz. Fakat en başında da dediğimiz gibi, riskli bir işlem olduğu için bilgi sahibi olduğunuz konuda bunu uygulamanızı öneririz.

Dolap, Modacruz, Letgo gibi ikinci el eşyalarınızı değerlendirebileceğiniz uygulamaları kullanın

Şüphesiz hepimiz, mutlaka eşyaların çeşitliliği, modaya ayak uydurma, en son teknolojiyi kullanma gibi sebeplerden dolayı bütçemizi aşan alışverişler yapmışızdır. İşte tam bunların geri dönüşümünün sağlanabilmesi için büyük bir online pazar haline gelmiş ikinci el eşya uygulamaları hayatımıza girdi. Ev ürünleri, kıyafetler, mutfak eşyaları gibi her türlü ürünü bu platformlarda satabilmek ve piyasa fiyatından çok daha uygun fiyata satın alabilmek mümkün hale geldi. İnsanların ihtiyaçları bitmez, bunun için de kendimize bütçe yaratabilmemiz gerekir. Öğrencilik yaşantımızda bu yola da yönelebiliriz. Elimizde bulunan ve artık ihtiyacımızın kalmadığı, satmak ve kazanç yaratmak istediğimiz eşyaları bu platformlar üzerinden pazarlayabiliriz. Uygulamaları kullanırken eşyaların bilgilerini doğru girdiğimizden, fotoğraflarını dikkat çekici bir şekilde yüklediğimizden emin olalım!

Yeteneğinizi kullanın.

Freelance Siteleri hem iş arayan, hem de işçi arayanların tekliflerini sunabildiği platformlardır. Yeteneklerinizi satabilmenizi sağlayan bu sitelerde grafik tasarımdan, içerik yazmaya kadar çeşitli işler bulunuyor. Buralarda yaptığınız işlerinizi reklam edip, küçük miktarlar da olsa, öğrencileri mutlu edecek bir miktarda para kazanabilirsiniz. Örneğin blog yazabilirsiniz, içerikler oluşturabilirsiniz veya sosyal medya yönetiminde iyiyseniz bu yeteneğinizi kullanarak iş bulabilirsiniz. Başka bir seçenek ise, çevrenizde ilkokul,lise veya üniversite bile olabilir. Alanınızda iyiyseniz bu çağdaki kişilere eğitim vererek belirli bir miktarda para kazanabilirsiniz. Bu iş hem onlar için hem de sizin için faydalı olacaktır.

Derslerde iyi not tutuyor musunuz? Bu notları okulunuzdaki kırtasiyeye satmaya ne dersiniz?

Okul kırtasiyeleri öğrencilerin notlarını alıp, bunu yine diğer öğrencilerin erişimine açıyor. Ve herkesin yararına bir iş ortaya çıkıyor. Eğer dersleri iyi dinleyip sıkı bir şekilde not tutuyorsanız neden bunu nakite dönüştürmeyesiniz? Ve de öğrenciyseniz… Bu şekilde notlarınızı satarak hem öğrencilere yardım edip hem de gelir kaynağı elde edebilirsiniz.

Anket doldurarak para kazanabilirsiniz

Öğrenciler için en uygun işlerden birisi de anket doldurmaktır. Bu durumda dikkat etmemiz gereken nokta bu sayfaların güvenilir olup olmadığıdır. Vaktinizi ve inernetinizi buna ayırabileceğinize inanıyorsanız bu iş tam size göre. Bu sitelere üyelik sağladıktan sonra diğer kişilerle de paylaşarak onları da alt üye olarak tanımlayarak artı kazanabilirsiniz. Çok büyük kazançlar elde edilmiyor olsa da en azından günlük bir öğün yemeğimizi karşılayabilecek bu yöntem, gerçekleştirilme şekli de göz önünde bulundurulursa oldukça ilgi çekici gibi duruyor!

Çektiğiniz fotoğrafları satın

Eğer fotoğraf çekmeye ilgiliyseniz, ben bu işin püf noktalarını bilirim, fotoğrafçılık benden sorulur diyorsanız burası tam size göre. Yakaladığınız eşsiz anları, çektiğiniz fotoğraf karelerini satabilirsiniz. Fotoğrafları bir siteye yükleyin ve editörlerin sizi fark etmesini bekleyin. Bizce hem hobi değerlendirme hem de para kazanma olarak müthiş bir yöntem!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir